Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Granica - streszczenie

nie potrafi zrozumieć córki.


Mijają tygodnie. Dziewczyna poznaje Janka Sobosławskiego. Wydaje się, że potrafi żyć bez narzeczonego. Jednak, kiedy spotyka go na ulicy, uczucie odżywa. Zenon w towarzystwie pani Niewieskiej, jej córki oraz ich znajomych wybiera się do teatru i na raut. Czuje się z nimi świetnie.


Elżbieta próbuje pomóc Justynie. Załatwia jej pracę w sklepie. Jest pewna i spokojna u boku przyszłego męża. Tymczasem kochanka także zachowuje się coraz odważniej. Mimo wszystko dochodzi do ślubu. Zenon zostaje prezydentem miasta, lecz wcześniej obywa z młodą małżonką podróż przez Wiedeń do Francji. Elżbieta orientuje się, że jest w ciąży.


Dla Justyny przełomowym wydarzeniem jest śmierć Jasi. Dziewczyna odcina się od świata i porzuca pracę.


Z zagranicy powraca syn Cecylii, Karol Wąbrowski. Przekazuje matce informacje o kobiecie, z którą jej mąż mieszkał po wyjeździe z kraju. Pani Kolichowska odwiedza Ziembiewiczów. Matka Zenona wspomina zmarłego męża. Zenon rozmyśla o ojcu.


Znów odbywają się imieniny pani Cecylii. Elżbieta zupełnie inaczej odbiera kobiety, które przyszły z wizytą do solenizantki. Potem spotyka Chąśbę. Kiedyś pożyczała chłopakowi książki. Chąśba ma do Elżbiety szczególną prośbę…


U Ziembiewiczów odbywa się raut, o którym piszą w miejscowych gazetach. Piszą w nich także o zasługach prezydenta Ziembiewicza. Powstała przecież noclegownia dla bezdomnych, powstał także ośrodek rekreacji. Powoli jednak nastroje się psuły, plany z powodu braku pieniędzy brały w łeb.

 
Zenon odwiedza Justynę. Jej obojętność go niepokoi. Wzywa lekarza. Sugestia psychiatry, by zapewnić dziewczynie bliskość, nie może być zrealizowana.


Umiera Cecylia Kolichowska. Elżbieta ma wyrzuty sumienia, że nie powiedziała jej, jak bardzo ją kocha. Powiedział to jednak syn Karol, który przed śmiercią