Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Granica - streszczenie

okazję i zostaje kochankiem Justyny.


Zaczynają się jego kłopoty finansowe. Ratunkiem okazuje się pan Czechliński. Zawarta zostaje umowa o współpracy. Chłopak nadsyłać miał z zagranicy polityczne artykuły o powojennej sytuacji niektórych krajów.


Dochodzi do spotkania Elżbiety i Zenona. Dziewczyna opowiada o problemach, z którymi się boryka. A ma ich sporo, z powodu choroby ciotki musi zarządzać kamienicą. Elżbieta ma zupełnie inny charakter niż Cecylia. Potrafi współczuć. Ciotka nie lubi obiektu westchnień Elżbiety i bardzo się tą sytuacją przejmuje. Myślami jest też przy swoim ciężko chorym synu.


Po śmierci matki Justyna zamieszkuje u Jasi Gołąbskiej, a więc w kamienicy Kolichowskiej. Styka się tam z dramatycznym losem przyjaciółki, która jednak jest pełna optymizmu i nadziei.


Zenon wraca z zagranicy. Spotyka się z Justyną i powodowany litością ulega jej. Nie stoi za tym jednak żadne poważnie uczucie. To uczucie nie pojawia się także na widok Elżbiety. Spotkanie z nią jest dla chłopaka rozczarowujące. Ziembiewicz jest już redaktorem „Niwy”.

W redakcji pojawiają się goście. Hrabina Tczewska i ksiądz Czerlon proszą o poparcie swoich poglądów. Hrabia Tczewski nie zgadza się z krytyką skierowaną przeciw młodej aktorce. Zenon zaczyna pojmować, że wplątał się w stosunki towarzyskie Czechlińskiego, że musi naginać swój gust i swoje poglądy do prowadzonej przez siebie gazety.


Mężczyzna dowiaduje się o ciąży Justyny. Przytłacza go sytuacja osobista i zawodowa. Mimo to wyznaje wszystko Elżbiecie. Paradoksalnie wydaje się, że dojdzie między nimi do porozumienia, choć Elżbietę sytuacja napawa wstrętem. Wybacza jednak zdradę. Spotyka się z Justyną, by dowiedzieć się, czy ta kocha Zenona. Postanawia jej pomóc i odchodzi od narzeczonego. Wyjeżdża do Warszawy. Tam spotyka się z matką, która